Adam Ujda

moje prace

Remonty dzwonów

W latach 2016 – 2019 pomogłem trzem parafiom w kwestii remontu dzwonów kościelnych.

W roku 2019 wszystkie dzwony kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli przeszły generalny remont. Wymienione zostały jarzma, serca, napędy i zamontowane specjalne wibroizolowane podkłady. Przed remontem wszystkie dzwony miały jarzma wykorbione, natomiast po naprawie udało się przywrócić sygnaturce oś prostą.

Dane dzwonów:

Renowacja bardzo pozytywnie wpłynęła na dynamikę dzwonów, przeliczając częstotliwość uderzeń dzwonu na minutę (przed / po)

Duży: 50 / 54

Średni: 57 / 59

Mały: 53 / 65

Sygnaturka: 68 / 88

Dzwony mały i sygnaturka przyspieszyły znacząco, przy średnim różnica niby nie jest piorunująca, ale za to ma on bardzo duży wychył, gdyż ma niedołamane jarzmo, a duży ma podobny poziom łamania co wcześniej (względy techniczne, w skrajnym wychyle znajduje się 5 cm od ściany) i dzięki zwężeniu i odciążeniu okucia przyspieszył o 4 uderzenia na minutę.

Renowację przeprowadzono za czasów Ks. Prob. Mieczysława Kucla.

Przed renowacją

Po renowacji

W roku 2017 w kościele parafialnym w Pilchowie miała miejsce elektryfikacja trzech dzwonów. Napęd ręczny nie sprawdzał się od strony technicznej, gdyż liny były poprowadzone w niewłaściwy sposób, w związku z czym łatwo się przecierały, a przez otwory w dachu zaciekała do wnętrza wieży woda. Ze względów praktycznych podjęto więc decyzję o przejściu z tradycyjnego napędu na rozwiązanie elektroniczne. Remont objął montaż napędów liniowych oraz wymianę serc dzwonów.

Dane dzwonów:

Dzięki nowym, kutym sercom dzwony zyskały na dźwięku, a napędy liniowe zapewniają im bezpieczną pracę. Remont przeprowadzono za czasów Ks. Prob. Krzysztofa Guźli.

Przed renowacją

Po renowacji

W roku 2015 zarysowały się pierwsze poważne plany związane z remontem dzwonów klasztoru rozwadowskiego. W pierwszej kolejności, w celu powiększenia zestawu, w roku 2015 odlany został sygnarek Anicet Franciszek. W następnym roku przystąpiono do dalszych robót, które polegały na kompletnej wymianie osprzętu i konstrukcji dzwonowej, a także automatyzacji dzwonów dotąd napędzanych ręcznie. Zmiana systemu napędzania była konieczna ze względu na ich bezpieczeństwo podczas pracy. Przed remontem dwa stare dzwony zawieszone były na stalowych jarzmach łamanych; przez całe lata oba miały ze sobą połączone ruchomym przegubem jarzma, a po rozłączeniu mały dzwon był nieużywany.

Dane dzwonów:

Po remoncie dzwony zyskały nową jakość dźwięku, jaką dały im jarzma proste dębowe i w końcu mogły zacząć dzwonić w poprawny sposób. Nowy dzwon znakomicie wpisał się w stary zestaw i odciążył go w codziennej służbie. W dynamice dzwonienia również nastąpiła ogromna przemiana, przeliczając (w przybliżeniu) w uderzeniach na minutę:

Duży: 66 / 85

Średni: – / 103

Mały: 66 / 111

Tak ogromne przyspieszenie dzwonów małego i dużego wynika z użycia optymalnego osprzętu, dostosowanego do rozmiaru instrumentów oraz warunków dzwonienia. W celu redukcji wychyłu zastosowano serca o obniżonym środku ciężkości, a nietypowy rozstaw dzwonów względem siebie pozwolił na „upchnięcie” ich w jednej kolumnie.

Przed renowacją

Po renowacji

Zainicjowanie projektu rekonstrukcji tarcz zegarowych w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli – Rozwadowie

Przed renowacją i  w trakcie

Po renowacji